Mavi Yolculuk ; Geleneksel gulet yatlarıyla yapılan Mavi Yolculuk, Ege ve Akdeniz kıyılarımıza özgü bir tatil biçimi. Doğa harikası koyları keşfetmek, denizle, doğayla, tarihle iç içe farklı bir tatil geçirmek isteyenler tercihlerini Mavi Yolculuktan yana kullanıyor.
Mavi Yolculuk ülkemize özgü bir turizm çeşidi. Akdeniz ve Ege kıyıları boyunca sıralanan göz kamaştırıcı güzellikteki koylar, sadece deniz yoluyla ulaşabileceğiniz saklı cennetler, Anadolu insanının konukseverliği, benzersiz antik kentler ve tabii ki deniz üzerinde olmanın verdiği keyif Mavi Yolculuğu özel kılan başlıca etmenler. 50 yılı aşkın bir süredir yapılan Mavi Turların ortaya çıkışının oldukça ilginç bir hikayesi var. Mavi Yolculuğun başlangıcı,
Mavi Yolculuğun Kısa Tarihi Halikarnas Balıkçısı, arkadaşları Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat gibi hümanist aydınlarla küçük balıkçı veya süngerci tekneleriyle birkaç günlük kısa Gökova turları yapmaya başlıyor.
Gulet Nedir : ? Geleneksel guletler, Anadolu'nun bati ve güney kıyılarında yüzlerce yıldır balıkçılık ve taşımacılık amacıyla kullanılan özgün planlı teknelerdir. Tamamen usta yapısı - el isi olan gövdeleri ve iç bölmeleri genellikle çam, kestane ve maun gibi ağaçların kerestesinden inşa edilir. Günümüz insanının çağdaş gereksinimlerine göre son yıllarda yeniden dizayn edilen guletler, farklı büyüklüklerde, farklı standartlarda ve farklı yolcu kapasitesine sahip. Hepsinde konforlu kamaralar, duş, wc, salon, güneşlenme alanları bulunuyor Geleneksel Türk Guletleri, Akdeniz'in muhteşem güzelliklerine sahip kıyılarında kullanılan, motor ve yelken donanımlı, özel bir dizayna sahip ahşap gezi teknelerdir. Güverteleri, üzerindeki günlük yaşamın gereklerine göre planlanmıştır. Genellikle teknelerin kıç güverteleri, yemek ve dinlenme amacıyla kullanılır. Ön güverte ise güneşlenme terası olarak değerlendirilir. Çağdaş planlı tekneler, geleneksel dizaynlarını korumakla birlikte, geçmişte balıkçılık ve taşımacılık amacıyla kullanılan örneklere göre daha modern aksesuar ve ekipmana, daha geniş karineye ve kullanım alanına sahiptirler.


The blue voyage on board                                                  private yacht charters for the groups                                                   www.gokceyachting.com
Cevat Şakir'in bir öyküsünden dolayı Bodrum'da 3 yıl "kalebent" liğe mahkum edilmesine dayanıyor. Cevat Şakir'in Bodrum'daki yaşantısının, kısa sürede cezadan çok keyfe dönüştüğünü gören yetkililer, onu tekrar İstanbul'a çağırıyor. Cezasının son yarısını İstanbul'da tamamlayan Cevat Şakir, Bodrum'a yerleşerek 25 yıl burada yaşıyor. Bu dönemde yazdığı yazılarda Bodrum'un Karya dönemindeki adından esinlenerek "Halikarnas Balıkçısı" takma adını kullanan Cevat Şakir?in, Bodrum'un gelişip bugünkü ününe kavuşmasında büyük katkısı var.
Bu turlar, 1950?lerin ortalarından itibaren, her yıl artan sayıda insanın katılımı ile sürüyor. Önceleri mütevazı şartlarla yapılan "Mavi Yolculuk" adını, denizi, dostluklarını pekiştirmek için mekan seçen bu ilk yolculardan alıyor. 1950?lerden günümüze her geçen sene daha büyük bir ilgiyle karşılaşan turlar en başından beri gulet yatlarla gerçekleştiriliyor. En fazla 14-16 kişilik grupları ağırlayan guletler, dünyaca ünlü geleneksel ahşap ve el işçiliğinin ürünleri. İlk olarak balık ve sünger avcıları için inşa edilen yatlar, bugünkü modern ve konforlu hallerini alana kadar uzun bir süreçten geçmiş. Guletler, motor yatlar olarak bilinmelerine karşın yelkenle de yol alıyorlar. Ön bölümde oldukça geniş bir güneşlenme alanı var. Orta alan bar, mutfak, oturma grubu ve yemek masalarının bulunduğu kapalı salona ayrılmış. Kıç tarafında üzeri tente ile kapatılmış yemek masası, oturma grubu ve dümenin bulunduğu açık alan, alt kısımda ise kamaralar yer alıyor.
Mavi Turlara katılanlar güne sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor. Önce yüzme, daha sonra da kahvaltıyla başlayan gün, birkaç saatlik seyrin ardından, programda yer alan doğa yürüyüşü ve arkeolojik gezilerle devam ediyor. Bu tarz yürüyüşler size göre değilse, yatta kalıp kitap okuyabilir ya da güneşlenebilirsiniz. Daha aktif olmayı sevenler ise yüzme, kürek çekme, dalış, balık tutma, jet-ski veya su kayağı gibi su sporları aktivitelerine katılabilirler.

Contact :
info@gokceyachting.com
Mobils : +905389444416


gokceyachting adlı kişiyi Twitter'da takip et
HOME       BOAT       TOURS       PLACES       GALLERY       INFORMATION       CONTACT